Witamina C i jej wpływ na zdrowie, dlaczego warto suplementowac?

Nela Radziwanowska - zarabiaj z Duolife

Witamina C i jej wpływ na zdrowie, dlaczego warto suplementowac?

Witamina C, odmiennie kwas askorbinowy, to związek, jakiego wartości od dawna są stosowane w medycynie. Witamina C ma duże znaczenie dla właściwego działania systemu, gdyż bierze udział w wielu rozmaitych mechanizmach, jakie w nim występują. Dodatkowo witamina C znalazła wykorzystanie również w kosmetyce, gdyż, jako silny przeciwutleniacz, likwiduje wolne rodniki, jakie odpowiadają za mechanizm starzenia się skóry. Mało kto wie, iż kwas askorbinowy jest efektywnym przeciwutleniaczem, jaki przeciwdziała mechanizmom starzenia (również skóry), polepsza czynność układu krążenia oraz funkcjonuje przeciwnowotworowo.

 

 

Witamina C – oddziaływanie

Lista korzyści kwasu askorbinowego wydaje się być nieskończenie długa. Ważna jest jego funkcja w leczeniu chorób wirusowych. O 10 procent zmniejsza przypadłości ze strony układu oddechowego. Co interesujące lepiej funkcjonuje u osób, jakie prewencyjnie używają systematyczne ilości witaminy C, aniżeli u tychże cierpiących, jacy sięgają po suplement właśnie w czasie zachorowania.

 

Funkcja witaminy C

Witamina C ma bezpośredni udział w mechanizmach syntezy steroidów nadnerczowych, oddziałuje na dobry stan natlenienia komórek i poprawia przemiany tyrozyny. Określa się, iż dorosły człowiek winien w przeciągu dnia spożyć od 45 do 90 mg kwasu askorbinowego w formie suplementu diety, lub witaminy zawartej w posiłku. Chociaż w królestwie stworzeń oraz roślin związek tenże produkowany jest samoistnie, zarówno ssaki naczelne, jak również świnki morskie i poniektóre nietoperze muszą dawać do systemu odpowiedni związek drogą zewnętrzną.

 

Znaczenie dla organizmu

Witamina C jest niezwykle istotnym elementem własnego systemu. Jest ona odpowiedzialna pomiędzy innymi za utrzymywanie, i wydzielanie kolagenu, jaki to jest podstawowym materiałem tkanki łącznej. Kolagenu nie brakuje w mięśniach, kościach, stawach, oczach, i skórze oraz naczyniach krwionośnych. Obecność witaminy C w systemie człowieka pobudza leczenie się ran, i złamań. Korzystnie oddziałuje także na dziąsła, ponieważ tamuje krwawienie z nich. Gdy mamy w systemie właściwą ilość owej witaminy, własne sińce goją się szybciej. Witamina C oddziałuje również na działanie układu krwionośnego.

 

Witamina C natomiast przeziębienie

Przeziębienie to odmiennie wirusowe zapalenie dróg oddechowych. Przeważnie pojawia się ból gardła, katar oraz stan podgorączkowy. Choroba zwykle występuje w okresie chłodu oraz wilgotności, więc w początkach sezonu jesienno-zimowego. Służą jej duże zmiany temperatury oraz zmęczenie systemu. Niestety, mnóstwo osób przypomina sobie o ochronie przed zaziębieniem właśnie, kiedy rozpoczynają chorować. Wówczas sięgają m.in. po witaminę C. Najlepiej stosować ją jednakże przed okresem chorobowym.

 

Dozowanie

Witamina C jest witaminą potrzebną dla człowieka, ponieważ m.in. bierze udział w produkcji kolagenu, lecz też wielu pozostałych transmiterów. Jest potrzebna do odpowiedniego przyswajania żelaza oraz w wielu pozostałych mechanizmach biochemicznych. Właściwe ilości były określone początkowo w leczeniu szkorbutu oraz wahają się od 60 do 100 mg dziennie. Wszystko także zależy od wieku oraz wagi ciała. Nieco odmienne zamówienie jest u pań w ciąży, odmienne u sportsmenów, lecz wszystko jednakże mieści się w tychże granicach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *