Najmodniejsze i najzdrowsze zioła w sezonie letnim

Nela Radziwanowska - zarabiaj z Duolife

Najmodniejsze i najzdrowsze zioła w sezonie letnim

Zioła to jedne z pierwszych produktów pokarmowych, które nauczyli się spodziewać ludzie. Dziś przeżywają swoisty renesans; docenia się na nowo ich lecznicze wartości. Przybliżmy charakterystyczne rośliny, które w sezonie letnim z pewnością spotkamy w przyrodzie a wykorzystamy w kuchni.

 

Pokrzywa

W dzieciństwie baliśmy się jej, stanowiła najpotężniejszą broń podwórkowych zabaw. Jako dorośli powinniśmy zdawać sobie sprawę z jej zdrowotnych właściwości.

Pokrzywa rośnie dość obficie, łatwo ją znaleźć, możemy ją spotkać właściwie wszędzie – w miastach, w parkach, w pobliżu zbiorników wodnych. Słynie z pozytywnego wpływu na włosy i jest składnikiem wielu szamponów. Stopuje proces ich wypadania, a także zapobiega procesom powstawania łoju, przyczynia się także do eliminacji łupieżu. Pokrzywa zawiera duże ilości żelaza. Dzięki temu jest dobrą bronią w walce z anemią, niezadbanymi włosami i paznokciami. Napar z wysuszonych liści pokrzywy (razem z łodygą) należy najpierw ususzyć, później zaś można przygotowywać napar samodzielnie w domu. Można również postawić na sok z pokrzywy, który jest dostępny w aptekach i dobrze zaopatrzonych sklepach ze zdrową żywnością. Do pozostałych właściwości pokrzywy należy m.in. działanie moczopędne (usprawnia pracę układu moczowego, oczyszcza i wspomaga przy zapaleniach).

 

Babka lancetowata

Z tą niezwykłą rośliną mielibyśmy nieco kłopotu, aby ją rozpoznać. Ma cienkie, długie łodyżki i podłużne liście. Zawiera zaś multum wartościowych składników; witaminy, minerały, garbniki. Młode liście jedzone na surowo mają delikatny smak, jednak najczęściej spożywamy babkę lancetowatą w postaci naparów. Suszona babka jest receptą na kaszel i objawy chorób górnego układu oddechowego; wspomaga śluzówkę jamy ustnej, a także ma właściwości wykrztuśne. Ponadto stosujemy również okład ze świeżych liści babki na wszelkie dolegliwości skórne; rany, zadrapania, wysypki, oparzenia.

 

Rumianek

Kolejna roślina, którą spotkamy w wielu miejscach; łąki na wiosnę pełne są przepięknie kwitnącego rumianku. Oprócz jego estetyki doceniamy właściwości naparu z wysuszonych roślin rumianku. To wszystko zawdzięczamy olejkowi eterycznemu, który działa przeciwskurczowo. To dlatego kojarzymy rumianek jako antidotum na bóle miesiączkowe i skurcze brzucha. U dzieci zaś rumianek spełni funkcję łagodzenia kolek i bolesnego ząbkowania. Ponadto rumianek działa uspokajająco, koi, przyjemnie smakuje i rozgrzewa. Napar może być wykorzystany do łagodzenia zapaleń przewodu pokarmowego.

Podobnie jak babka, prócz naparu stosujemy również rumianek do okładów. Pomocny okaże się w walce z owrzodzeniami, wykwitami, a nawet żylakami odbytu czy hemoroidami. Wykazuje właściwości przeciwgrzybicze.

 

Miłorząb japoński

Nasze zestawienie leczniczych super ziół zamyka Miłorząb Japoński – uważamy go powszechnie za najstarsze drzewo świata. Napar z jego charakterystycznych listków ma wiele właściwości zdrowotnych; uważa się, że stymuluje produkcję komórek mózgowych. Ponadto wpływa korzystnie na samopoczucie do tego stopnia, że może być używany w walce z depresją, lękami i bólem głowy. Ponadto działa pozytywnie na skórę i poprawia pamięć


Zobacz moje pozostałe artykuły:

Sport to zdrowie

Ochrona przed koronawirusem

Woda dla urody

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *