Mniszek lekarski – zastosowanie oraz właściwości

Nela Radziwanowska - zarabiaj z Duolife

Mniszek lekarski – zastosowanie oraz właściwości

Mniszek lekarski jest także zwany dmuchawcem, mleczem, stałością męską, wolim okiem, wilczym zębem, brodawnikiem, żabim kwiatem, popią główną, buławą hetmańską, mlecznicą czy też gołębim grochem. Wstępuje na nieużytkach, polach, trawnikach oraz przydróżkach. Możemy go znaleźć w Europie, obu Amerykach oraz w Azji.

Mniszek lekarski to roślina wieloletnia. Osiąga nawet 40-50 centymetrów wysokości. Posiada także długi grubawy biały korzeń o palowym typie. Łodygi z kolei są bezlistne oraz także w środku puste. Jeśli chodzi o liście dmuchawca to są bardzo długie oraz wycięte pierzasto. Mniszek zaczyna kwitnięcie od lipca. Drugi raz kwitnie jesienią. Ma żółte, języczkowate kwiaty. Wszystkie części rośliny mają biały mleczny sok.

Chociaż cała roślina tak naprawdę wykazuje oczyszczające właściwości, jak i także właściwości wzmacniające, to na uznanie szczególne zasługują jej  łodygi oraz korzenie. To właśnie łodygi oraz korzenie są wykorzystywane najczęściej do produkcji leczniczych naturalnych preparatów. Pąki powinno się zrywać bardzo wczesną wiosną, gdy jeszcze koszyczki będą zamknięte. Liście z kolei są najsmaczniejsze w miesiącach  kwiecień-czerwiec.

 

Właściwości lecznicze

Mniszek lekarski ma naprawdę masę leczniczych właściwości. Wyciągi z tej rośliny są używane w wielu farmaceutycznych preparatach. Wyciągi z mniszka znajdziemy także w lekach z dolegliwości nerek, trzustki, wątroby czy też w kuracjach oczyszczających lub preparatach, które obniżają poziom cukru we krwi. W aptekach zakupić można preparaty z dodatkiem mnisza w postaci maści, syropów, herbat, soku czy też tabletek. Jeśli dolegliwości jednak nie są zbyt zaawansowane czy też chcemy im zapobiegać przedwcześnie to warto wykorzystać dar natury bez zażywania leków syntetycznych czy też preparatów. Zastosowanie w domowych warunkach tego popularnego chwastu oraz wykorzystanie jego wielu właściwości, nie należy do prostych czynności, ale jest wszechstronne.

Mniszek lekarski urozmaica doskonale smak wielu potraw. Można przyrządzić z niego miód niczym ten z ula pszczelego, zbożową kawę, a także preparaty lecznicze jak herbaty, napary, maści czy też okłady.

Mniszek dzięki swoim gorączkowym substancją, trój terpenom, inozytolu, inulinie, mannitolu czy też cholinie jest żółciotwórczą rośliną, jak i także rośliną żółciopędną. Preparaty z mniszka znacznie pobudzają wątrobę, jak i także żółciowe przewody, ułatwiając im przepływ do dwunastnicy żółci. Aktywne substancje mlecza zwiększają znacznie wydzielanie się soku żołądkowego. Przez to ułatwiają trawienie pokarmów spożywanych oraz także samą regulację wypróżnień. Polepszenie mocne metabolizmu sprzyja także odchudzaniu. Dzięki temu mniszek lekarski można zaliczyć od pomocnych produktów przy redukcji masy naszego ciała. Jak widać tych zdrowotnych właściwości jest bardzo dużo. Warto zatem stosować tę roślinę, a będziemy naprawdę zdrowi. Czasami niepotrzebne jest zażywanie chemii. Najcenniejsze składniki oraz substancje znajdziemy bowiem w naturze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *