Lecznicza łąka

Nela Radziwanowska - zarabiaj z Duolife

Lecznicza łąka

Rośliny zdrowotne są to organizmy, z jakich uzyskuje się materiały zielarskie. Ich gałęzi, korzenie oraz liście mają treści aktywne. To powoduje, iż są niejednokrotnie wykorzystywane w medycynie oraz ziołolecznictwie. Na całym globie jest blisko 2500 typów roślin zdrowotnych. W Polsce do lecznictwa stosuje się blisko 200 form. Mnóstwo spośród nich rozwija się dziko na łąkach bądź przy drogach. Część jest uprawiana w ogrodach oraz przydomowych ogródkach. Zioła uznawane są za rośliny zdrowotne, niejednokrotnie wykorzystywane jako środek na wszelkie dolegliwości. Niestety zwykle bez konsultacji ze specjalistą.

 

Dziurawiec

Ziele o najbardziej szerokim wykorzystaniu, jakie można odnaleźć na łąkach, polach oraz w okolicznym lesie. Specyficzne ziele o żółtych, małych kwiatach sprawdzi się w formie wywaru jako lekarstwa na kłopoty wątrobowe, z systemem moczowym, natomiast również gastryczne. Należałoby po nie sięgnąć przy kamicy żółciowej, zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym, stanach zapalnych błony śluzowej żołądka, dnie moczanowej, kłopotach z oddawaniem moczu. Dodatkowo ziele dziurawca ma działanie łagodzące i sprawdza się w terapii odmrożeń, poparzeń i ciężko leczących się ran. Zmniejsza stany zapalne gardła oraz dziąseł.

 

Gorczyca

Mnóstwo osób gorczyce kojarzy jedynie z wykorzystaniem w przemyśle kulinarnym. Jednakże owa roślina stosowana jest również w medycynie niekonwencjonalnej. Gorczyce można używać przy bólach korzonkowych i reumatoidalnym zapaleniu stawów. Zmniejsza ona bóle reumatyczne. Można ją używać również przy zapaleniu zatok. Należy jednakże pamiętać, iż za długie trzymanie gorczycy czarnej na skórze może wywoływać jej naruszenie.

 

Ostropest plamisty

Ostropest jest przeważnie podawanym ziołem dedykowanym do zmniejszania przypadłości wątroby, natomiast w wypadku zdrowej wątroby – do ochrony przed niekorzystnymi truciznami. Ostropest jest dostępny w tabletkach, lecz można go odnaleźć także w formie ekstraktu. Czasem określany jest sylimaryną, jaka jest aktywnym elementem nasion. Możliwe jest również jedzenie startych nasion. Ostropest jest rośliną kwitnącą z grupy stokrotek, napotkać można ją w Europie, Afryce Północnej oraz na obszarach środkowowschodnich.

 

Melisa

Melisa ma działanie antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Dodatkowo polepsza ona trawienie oraz stymuluje apetyt. Największą popularność jednakże dało jej działanie łagodzące. Melisa zmniejsza lęk, ponadto usprawnia usypianie. Melisa zwłaszcza jest zalecana przy kłopotach z pamięcią oraz uwagą. Wykorzystuje się ją również przy kłopotach z układem pokarmowym oraz niestrawności. Roślina ze względu na własne działanie łagodzące polecana jest przy depresji, nerwicy sercowej i wegetatywnej.

 

Piołun

Piołun ma niezwykle specyficzny kwaśny smak, jest efektywny przy zatruciach układu pokarmowego oraz niestrawności. Stymuluje wytwarzanie soków żołądkowych, funkcjonuje moczopędnie, zwiększa krwawienie miesiączkowe. Jest lekarstwem na wszawicę głowy oraz świerzb. Należałoby wiedzieć, iż pomimo leczniczych wartości, piołun w nadmiarze może być niekorzystny dla zdrowia, szczególnie dla pań w ciąży, jakie powinny jeść go w rozsądnych dawkach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *