Bluszczyk kurdybanek – chwast do zadań specjalnych

Nela Radziwanowska - zarabiaj z Duolife

Bluszczyk kurdybanek – chwast do zadań specjalnych

Bluszczyk kurdybanek to roślina zielna, jaka poprawia nasze trawienie oraz pobudza wytrzymałość. Prezentujemy wartości bluszczyku, jaki nie ma właściwie nic wspólnego z powszechnym bluszczem, rosnącym w domu w doniczce. Bluszczyk kurdybanek to zioło pnące się po ziemi. Z owego względu nazywa się go bluszczykiem ziemnym. Kurdybanek rozpoczyna kwitnąć w drugim roku życia często w maju oraz rośnie aż do jesieni. Ma lazurowe kwiaty oraz fioletowo-czerwono-bordowe, mieniące się w słońcu liście. Młode listki są jednakże zielone.

 

Bluszczyk kurdybanek – pochodzenie oraz charakterystyka

Bluszczyk kurdybanek działa pod wieloma nazwami. Owa przyjęła się najszerzej, choć w zasadzie biologiczna nazwa tejże rośliny brzmi „bluszczyk ziemny”. W ziołolecznictwie niezwykle niejednokrotnie roślina jest pod skróconą nazwą „kurdybanek”. W terminologii tradycyjnej tymczasem zdobył niezwykle wiele nazw, z jakich niezwykle znana to „obłożnik”. Bluszczyk kurdybanek jest na obszarze całej Europy aż po regiel dolny.

 

Wartości kurdybanku

Osoby, jakie chcą samodzielnie zasuszyć roślinę, muszą pamiętać, iż wartości zdrowotne kurdybanku dotyczą jedynie jego nadziemnej części. Pędy i pożółkłe liście należy wyeliminować. Najdoskonalszym momentem na zbiory będzie czas kwietnia oraz mają, w tymże okresie roślina jest niezwykle wartościowa. Ziele kurdybanku należy opalać w przewiewnym miejscu, pod pokryciem. Umożliwia pokonać przypadłości połączone z przewodem pokarmowym. Oddziałuje na wytwarzanie wyciągu żołądkowego, leczy niestrawność, zatrucia, wzdęcia. Prócz owego, iż kurdybanek zachwyca w kuchni, ma przede wszystkim multum wartości wspierających pracę własnego organizmu. Podawany na różnorodne rodzaje, polepsza przemianę materii oraz oczyszcza system z trucizn, co będzie zwłaszcza ważne po przebytej zimie. Stymuluje również nerki i wątrobę, jakie odpowiadają za właściwe działanie innych organów. Kurdybanek – czy to na talerzu, lub w filiżance – zadba o własną figurę oraz odnowi system przed nadchodzącym latem.

Wartości zdrowotne

Ziele zawiera pomiędzy innymi garbniki, fenolokwasy, flawonoidy, związki triterpenowe seskwiterpenowe, gorycze, olejek eteryczny, kwasy nierozerwalne oraz sole mineralne (cynk, żelazo, krzem, molibden, wapń oraz odmienne). Bluszczyk pospolity podnosi wytwarzanie wyciągu żołądkowego, funkcjonuje przeciwzapalnie oraz regenerująco na proces pokarmowy, natomiast również na skórę. Prócz owego ma działanie uszczelniające, moczopędne, wykrztuśne, antyseptyczne, przeciwbiegunkowe, wspierające, przeciwzapalne, grzybobójcze, natomiast również stymulujące przemianę materii.

 

Bluszczyk kurdybanek – nalewka

Atrakcyjnym wykorzystaniem kurdybanku jest medyczna nalewka. Można ją przygotować w niezwykle po prostu sposób. 10-15 łyżeczek opalanego kurdybanku należy zalać 0,5 l wódki. Naczynie należy dokładnie zamknąć oraz odłożyć na ok. 30 dni. Po tymże okresie nalewkę należy przecedzić. Nalewka z kurdybanku przejawia oddziaływanie ogrzewające oraz wspierające wytrzymałość. Można ją spożywać bezpośrednio bądź jako dodatek do herbatki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *